Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Perský Chrt  Saluki - Ramon a Darius

Saluki, Perský chrt (Arabian Hound)

 

Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Vyznačuje se pevným zdravím, čistotou a oddaností svému pánovi.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Saluki, Arabian Hound, Gazell Hound, Persian Greyhound
PŮVOD:
Saluki byl vyšlechtěný na Blízkém východě, pro lov gazel. Název dostal podle města Saluk na jihu Arabského poloostrova. Saluki je jedním z nejstarších psích plemen. Zobrazení psů podobných Saluki se nacházejí již v hrobkách starověkých egyptských faraonů. Saluki je z plemen, orientujících se při lovu zrakem, nejvzácnější. Pes je schopný vyvinout neuvěřitelnou rychlost, která se vyrovná rychlosti arabského hřebce. Plemeno bylo roku 1922 uznáno „Anglickým kynologickým klubem“.
POPIS:
Saluki je plemenem krátkosrstých loveckých psů. Jiný název je „Perský chrt“.
Saluki je ztělesněním graciéznosti a půvabu, současně však zosobňuje typ psa – lovce, schopného neobyčejné rychlosti a vytrvalosti při pronásledování a usmrcování kořisti. Stavbu těla má vyváženou, hruď hlubokou a mírně zploštělou. Oči jsou velké, tmavé a oválné. Hlavu má dlouhou a úzkou, mezi ušima širokou. Nos je černý nebo hnědý. Uši jsou dlouhé a pohyblivé, zavěšené a k hlavě přiléhající, kryté dlouhou, hedvábnou srstí. Ocas má dlouhý, hladký, nízko nasazený, spuštěný dolů v mírném oblouku, je pokrytý dlouhou hedvábnou srstí, zvláště na konci dobře osrstěný.
VÝŠKA:
Saluki má v kohoutku 58 až 71 cm, fenky jsou proporcionálně menší.
VÁHA:
Saluki váží v rozmezí 14 až 25 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Salui má hladkou a měkkou srst, hedvábné struktury. Na nohách a zadní straně stehen je jakoby zpeřená. Zpeřená je také u dospělých psů na krku a u štěňat na ramenou. Zbarvení je: bílé, krémové, žluté, zlatavě červené, červenavě plavé, černé, šedé se znaky a kombinace uvedených barev. Jakékoliv zbarvení nebo kombinace barev jsou přípustné.
CHARAKTER:
Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Před cizími lidmi je rezervovaný, ne však nervózní nebo agresivní. Vyznačuje se pevným zdravím, nezapáchá, je čistotný a co je nejdůležitější – je oddaný svému pánovi. Saluki je důstojný, inteligentní a nezávislý pes.
PÉČE:
Saluki potřebuje velkou fyzickou zátěž a dostatečné procházky ve volné přírodě. Péče o srst není náročná.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Saluki se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec gazel.
VYUŽITÍ DNES:
Společník a naháněč zajíců.
PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 1 – Chrti.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SA


TERORISTICKÉ KOMANDO:
 
 
Všichni chovatelé a milovníci noblesního plemene SALUKI-POZOR!
Dnes se s vámi podělím o neuvěřitelný příběh,jehož hlavními protagonisty jsou mí dva chrti RAMON a DARIUS a jejich odvěká přítelkyně ROSE-fenka to zlatého retrívra.
Ač plemeno SALUKI pramálo zajímají jiná psí plemena a plují si sami separátně ve své majestátnosti a soběstačnosti,mí dva okouzlující teroristi se shlédli v přítelkyni ROSE,hned, jak ji poprvé zřeli.A nejen to.Jejich vzájemné souznění a dokonalá symbioza dosahuje skutečně fenomenálních rozměrů-k oboustranné spokojenosti.
Teroristické komando mívá pravidelně interesantní zážitky-ovšem tentokrát překonalo i mé očekávání.
Při nedávném společném venčení v pražském parku se jako obvykle všichni tři členové populárního komanda shodli na zahřívacím kole v disciplině coursing-kde živého zajíce imitoval létající mastný papír-pravděpodobně od salámu z místního konzumu,který nějaký spoluobčan zanechal povalovat na louce,když dosvačil.
Po absolvování coursingu se jali naši tři teroristi občerstvit v místním bufetu pramenitou de luxe vodou-přímo z kanalu-a vrhli se zpět do další discipliny-jež je dosud velmi málo známa široké veřejnosti-a to-disciplina „ULOV SI SVOU BOTU“.
 
Zatímco my páníčci jsme zive diskutovali o genialitě našich psích miláčku-akční čtyřnohé komando zmizelo v přilehlém lesíku, my neztráceje přehled nad situací - dále jsme rozváděli naši řeč jisti, že až se naši Mao Ce Tungové nabaží vlhké hlíny a jehličí - navrátí se poslušně k našim nohám.
 
Poklidnou komunikaci protkl ostrý křik.
 
Proti nám běžela jakási postava - ve tváři zračící se děs a panika - a teroristická jednotka v patách oné nám neznámé postavě.
Při bližším pohledu jsme zaznamenali,že pravá bota vetřelcova (který byl pravděpodobně v lesíku vyrušen od své konající potřeby naší temperamentní trojkou) příliš neobepíná jeho chodidlo - a část podrážky elegantně vlaje ve větru.
Nejlepší obrana je dělat jakoby nic, řekli jsme si, protože nám bylo jasné, že RAMON, DARIUS i ROSE dostali chut na dezert a rozhodli se okusiti neznámý produkt.
Mezi námi, není sacher jako sacher,…no ne?
Vystrašený spoluobčan asi tak ve věku 50 let celý zesinalý křičí,at si odchytíme ty trhače a násilníky-a my důstojně povoláváme své hrdiny-kteří neustále krouží kolem nebohého chlápka.Jen nám stále uniká příčina hromadného útoku našich vlkodlaků,kteří na rozdíl od pobouřeného a na omdlení zralého chlapíka neodbytně korzují kolem jeho natržené polobotky,jakoby hodlali každou vteřinou pozřít občanovo lýtko i s manžetami kalhot.
Chlap hystericky křičí,jaktoze nemají naši mírumilovní pejsci náhubek a my stoicky klidní kontrujeme,že není třeba,pokud jsou naši miláčci jen vřele kontaktní a společenští a shlédli se v jeho epesních mondénních botkách.
Chlapík se snaží narovnat viditelně narušenou podrážku-a nás praští ukrutný zápach přes nosy.Exkrement?Ano!
Pán má na podrážce kus lejna(to jsme ještě netušili,že svého) velikosti Arizony.
Nějak jsme nepřikládali váhu faktu,že naši teroristi měli do jednoho nahnědlé jazyky-když jim trčely radostně z tlamy při jejich frenetickém běhu kolem nás a dotyčného pána….
Vyjevili jsme pokorně neznalému spoluobčanovi,že konat velkou stolici v lesíku u psího parku není tím nejlepším nápadem a že by se příště neměl pouštět do takto větčích akcí-pakliže je nedaleko restaurace,kde je možné si bez rizik ztráty boty ulevit-a jistě i kulturněji.
Konsternovaný chlápek odcházel rychlým krokem spílaje všem živočišným druhům šváby počínaje a hrochy konče a my se nemohli ubránit smíchu.
Představa,jak si ulevujete v podřepu v jarním lesíku-naivně věříce,že vás tady nikdo nikdy nemůže překvapit-natož inzultovat vaši botu-a vaše sladké rozjímání v jehličí naruší čtyřnozí vrazi,větříc hnědou pochoutku pro jejich jazyky-je skutečně komická,ale svým způsobem i tristní.
Jen nám není doted jasné,jestli se na chlápka vrhlo komando hromadně v seskupené strategické formaci,či zvolil jednotlivé obklíčení ze tří stran.
Prý jsou saluki bázlivé a nejdou(natož aby běželi) k jiným lidem-než k páníčkovi.
Cha!Ramon a Darius popírají dosud veškeré standardy v chování u tohoto nádherného a citlivého plemene.
Jestli to nebude tím,že mají ve svém kruhu tak skvostnou družku ROSE,od níž se učí a ona od nich.Tato úchvatná trojice je vždy na svém místě a je nepochybně zářivou kometou na pražských loukách,parcích i ulicích a obchodních střediscích.
   
 
 

TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek